Nurhak Kaymakamlığı Proje Etüt Kurulu tarafından hazırlanan 2017 SODES Uygulamaları kapsamında değerlendirilen toplam meblağsı 787,855 TL olan 3 projenin desteklenmesi uygun görülmüştür.
 
Nurhak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan; 2017-46-0056 Referans Numaralı “SODESLE BİR KADIN BİR MESLEK” projesine 296,100 TL destek verilmiştir.
Proje kapsamında; İlçedeki işsizlik sorunun çözümüne katkı sağlamak üzere 8 adet Mesleki Eğitim/Beceri kazandırma Kursları düzenlenecektir. Kursiyerlere ve öğrencilere yönelik Bilgilendirme / Bilinçlendirme Faaliyetleri kapsamında 3 adet seminer verilecektir. Proje kapsamında kursiyerlere yönelik Konya – Çanakkale il dışı gezi faaliyeti yapılacaktır. İlçemizde sinema, tiyatro, konser ve gezi gibi herhangi bir sosyo-kültürel faaliyet düzenlenememektedir. Hatta hayatında hiç sinemaya ve il dışına gitmemiş birçok kişi bulunmaktadır.  Proje kapsamında yapılacak faaliyetlerle ilçenin sosyo-kültürel yaşamında bir hareketlilik sağlanacaktır. Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri kapsamında öğrencilere ve kursiyerlere yönelik tiyatro gösterisi ve sergi faaliyeti yapılacaktır.
 
Nurhak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hazırlanan; 2017-46-0059 Referans Numaralı “SODESLE AYDINLIK GELECEK” Projesine 291,225 TL destek verilmiştir. Proje kapsamında Kullar, Tatlar, Barış ve Merkez'de olmak üzere 5 adet kütüphane kurularak çocuklarımızın ve gençlerimizin okuma alışkanlığını arttırmak için kitap okuma kampanyası yapılacaktır. Okul öncesi eğitim standartlarının yükseltilmesi için 5 anasınıfının eksiklerinin tamamlanarak çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve bedensel gelişimlerine katkı sağlanacaktır.  İlçemizde kitap okuma alışkanlığının pekiştirilmesi amacıyla kitap okuma kampanyası yapılacak ve sonucunda dereceye giren öğrencilerimizi hem kitap okumayı teşvik etmek hem de yaşadıkları bölgenin dışına hiç çıkmamış çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi tarihlerini tanımaları, milli ve manevi duygularının pekişmesi ve modern hayatla yüzleşmeleri için Ankara, İstanbul ve Çanakkale gezisi yapılacaktır. Kitap okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler ve velileri ödüllendirmek amacıyla il içi gezi-sinema faaliyetleri yerine getirilecektir.
 
İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hazırlanan; 2017-46-0039 Referans Numaralı “SODESLE ELELE GÖNÜL GÖNÜLE SPOR” Projesine 200,530 TL destek verilmiştir.
Proje kapsamında; İlçemiz Tatlar ve Barış mahallesinde 2 adet açık alan spor tesisi oluşturulacaktır. İlçemiz merkezinde bulunan okul bahçelerindeki spor tesisleri kullanılacaktır. Kış aylarında ve kadınlara yönelik açılacak kurslarda kapalı spor salonu kullanılacaktır.7 adet spor branşlarında kurs açılacaktır. 3 adet voleybol kursu, 3 adet basketbol kursu, 3 adet futbol kursu, 3 adet satranç kursu, 3 adet hentbol kursu, 3 adet masa tenisi kursu, 1 adet halkoyunları kursu olmak üzere 19 adet kurs açılacaktır. Spor kurslarının sonunda turnuvalar düzenlenecektir. Derece elde etmiş öğrenciler ve kursiyerler ödüllendirilerek, il dışı gezi faaliyeti yapılacaktır. İl dışı gezi olarak Ankara Anıtkabir ve GATA Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine gezi yapılacaktır. Amaç Milli ve manevi değerlerimizin öğrencilerimize aktarılmasıdır. Vatanımız için gazi olan ve yaralanan askerlerimizin öğrenciler tarafından görülmesidir.
Kurslardaki kursiyerlere yönelik; Madde Bağımlılığı, İnternet Bağımlığı, Etkili İletişim